Skip to content

53 Poplar St

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Dec 13, 2022

Property Information

Block21403
Lot45
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage928
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,800
12%
Improvement Value:$21,100
88%
Total Assessment$23,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,386+4.2%
2024$1,331+0.3%
2023$1,327+0.3%
2022$1,323+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$25,000
Sq Ft928DeedBook 6509, Page 1412Recorded12/19/2022

Property Sale

Sale
$8,000
Sq Ft928DeedBook 6508, Page 306Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$7,000
DeedBook 4603, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1896