Skip to content

135 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1877

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block21602
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,000
17%
Improvement Value:$24,000
83%
Total Assessment$29,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,682+4.2%
2024$1,614+0.3%
2023$1,610+0.3%
2022$1,605+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6568, Page 615

Property Sale

Sale
$48,000
Sq Ft1,208DeedBook 6383, Page 510Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5578, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1877