Skip to content

109 Sherman Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
Apr 29, 1996

Property Information

Block21602
Lot34
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,900
19%
Improvement Value:$20,700
81%
Total Assessment$25,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,485+4.2%
2024$1,425+0.3%
2023$1,422+0.3%
2022$1,417+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3066, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1887