Skip to content

424 Klag Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1897

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Nov 9, 1983

Property Information

Block22902
Lot27
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage952
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$4,300
20%
Improvement Value:$17,200
80%
Total Assessment$21,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,247+4.2%
2024$1,197+0.3%
2023$1,194+0.3%
2022$1,190+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500
DeedBook 2234, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1897