Skip to content

662 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Oct 6, 2022

Property Information

Block21603
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage972
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
9%
Improvement Value:$37,300
91%
Total Assessment$41,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,390+84.3%
2024$1,297+0.3%
2023$1,294+0.3%
2022$1,290+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$60,000
Sq Ft972DeedBook 6508, Page 1601Recorded12/6/2022

Property Sale

Sale
$13,000
DeedBook 2218, Page 942

Property Built

Built

Year Built: 1887