Skip to content

658 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$85,100
Last Sale Date
Dec 5, 2008

Property Information

Block21603
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
13%
Improvement Value:$25,700
87%
Total Assessment$29,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,717+4.2%
2024$1,648+0.3%
2023$1,644+0.3%
2022$1,638+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$85,100
DeedBook 5973, Page 150

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5420, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1887