Skip to content

660 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1887

Last Sale Price
$44,000
Last Sale Date
Feb 24, 2021

Property Information

Block21603
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,748
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,900
13%
Improvement Value:$27,000
87%
Total Assessment$30,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,793+4.2%
2024$1,720+0.3%
2023$1,716+0.3%
2022$1,710+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$44,000
Sq Ft1,748DeedBook 6432, Page 507Recorded3/1/2021

Property Sale

Sale
$41,000
DeedBook 6166, Page 786

Property Sale

Sale
$11,000
DeedBook 4156, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1887