Skip to content

26 S Walter Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1886

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Apr 11, 1978

Property Information

Block26704
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
19%
Improvement Value:$22,100
81%
Total Assessment$27,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,589+4.2%
2024$1,525+0.3%
2023$1,522+0.3%
2022$1,517+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1886