Skip to content

32 West End Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1876

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Feb 25, 2023

Property Information

Block2202
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
15%
Improvement Value:$49,700
85%
Total Assessment$58,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,382+4.2%
2024$3,246+0.3%
2023$3,237+0.3%
2022$3,227+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000
Sq Ft1,571DeedBook 6518, Page 559Recorded3/22/2023

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 6064, Page 496

Property Sale

Sale
$2,200
DeedBook 2543, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1876