Skip to content

113 Girard AveTrenton, NJ 08638

Built 1880

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
May 3, 1991

Property Information

Block22501
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,720
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
10%
Improvement Value:$47,700
90%
Total Assessment$52,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,063+4.2%
2024$2,939+0.3%
2023$2,932+0.3%
2022$2,922+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 2564, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1880