Skip to content

530 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 28, 2006

Property Information

Block23808
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
41%
Improvement Value:$62,300
59%
Total Assessment$105,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,126+4.2%
2024$5,879+0.3%
2023$5,864+0.3%
2022$5,845+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5487, Page 22

Property Built

Built

Year Built: 1950