Skip to content

1322 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1902
Commercial

Last Sale Price
$23,066,250
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block24101
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,863
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,900
2%
Improvement Value:$4,066,100
98%
Total Assessment$4,152,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$240,858+4.2%
2024$231,142-46.1%
2023$428,486+0.3%
2022$427,097+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$8,784,777
DeedBook 5376, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1902