Skip to content

833 Plum St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 28, 2001

Property Information

Block24101
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,342
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,900
23%
Improvement Value:$43,900
77%
Total Assessment$56,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,295+4.2%
2024$3,162+0.3%
2023$3,154+0.3%
2022$3,144+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920