Skip to content

1314 Brunswick Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1950
Commercial

Last Sale Price
$23,066,250
Last Sale Date
Dec 29, 2021

Property Information

Block24101
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
DescriptionB3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage10,863
Acreage0.62

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,100
6%
Improvement Value:$2,296,200
94%
Total Assessment$2,436,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$141,330+4.2%
2024$135,629-46.1%
2023$251,418+0.3%
2022$250,603+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$8,784,777
DeedBook 5376, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1950