Skip to content

810 Cherry St

Trenton, NJ 08638

Built 1945

Last Sale Price
$94,000
Last Sale Date
Nov 26, 2013

Property Information

Block24102
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,236
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,900
20%
Improvement Value:$63,600
80%
Total Assessment$79,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,612+4.2%
2024$4,426+0.3%
2023$4,415+0.3%
2022$4,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$94,000

From:

To:

Sq Ft1,236DeedBook 6183, Page 1930Recorded12/6/2013

Property Built

Built

Year Built: 1945