Skip to content

1133 Indiana Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1911

Last Sale Price
$51,500
Last Sale Date
Aug 20, 2014

Property Information

Block24102
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,340
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,400
18%
Improvement Value:$60,000
82%
Total Assessment$73,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,258+4.2%
2024$4,086+0.3%
2023$4,076+0.3%
2022$4,063+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$51,500

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 6200, Page 1624Recorded8/26/2014

Property Sale

Sale
$106,581

From:

To:

Sq Ft1,340DeedBook 6191, Page 1165Recorded4/21/2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5124, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1911