Skip to content

141 Kirkbride Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1955

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Feb 7, 1992

Property Information

Block8705
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,200
14%
Improvement Value:$55,300
86%
Total Assessment$64,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,742+4.2%
2024$3,591+0.3%
2023$3,582+0.3%
2022$3,570+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 2593, Page 541

Property Sale

Sale
$1,200
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1955