Skip to content

417 Garfield Ave

Trenton, NJ 08629

Built 1955

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block29001
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,500
16%
Improvement Value:$28,900
84%
Total Assessment$34,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,996+4.2%
2024$1,915+0.3%
2023$1,910+0.3%
2022$1,904+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,056DeedBook 6518, Page 211Recorded3/21/2023

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 5637, Page 236

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4857, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1955