Skip to content

816 Mulberry St

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 2, 2025

Property Information

Block24107
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,100
10%
Improvement Value:$114,300
90%
Total Assessment$127,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,390+4.2%
2024$7,092+0.3%
2023$7,075+0.3%
2022$7,052+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft2,196DeedBook 6612, Page 1624Recorded12/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1930