Skip to content

705 Pear St

Trenton, NJ 08638

Built 1996

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Jun 22, 1998

Property Information

Block24305
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,507
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,600
10%
Improvement Value:$145,800
90%
Total Assessment$161,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,363+4.2%
2024$8,985+0.3%
2023$8,963+0.3%
2022$8,933+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3407, Page 226

Property Built

Built

Year Built: 1996