Skip to content

1331 Indiana Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1926

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Feb 4, 2022

Property Information

Block24307
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage884
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,200
25%
Improvement Value:$43,100
75%
Total Assessment$57,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,324+4.2%
2024$3,190+0.3%
2023$3,182+0.3%
2022$3,172+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
Sq Ft884DeedBook 6479, Page 541Recorded3/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1926