Skip to content

1528 Princeton Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1896

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Jul 25, 2018

Property Information

Block24801
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,514
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,000
12%
Improvement Value:$58,000
88%
Total Assessment$66,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,829+4.2%
2024$3,674+0.3%
2023$3,665+0.3%
2022$3,653+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft1,514DeedBook 6336, Page 1756Recorded8/9/2018

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4609, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1896