Skip to content

917 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1920

Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block24801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionF3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$7,400
10%
Improvement Value:$66,700
90%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,049+4.5%
2024$3,875+0.3%
2023$3,865+0.3%
2022$3,851+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920