Skip to content

915 Spruce St

Trenton, NJ 08638

Built 1915

Owner
---
Last Sale Price
$40,369
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block24801
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,400
9%
Improvement Value:$72,600
91%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,641+4.2%
2024$4,454+0.3%
2023$4,442+0.3%
2022$4,428+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$40,369
Sq Ft2,440DeedBook 6600, Page 1716Recorded8/19/2025

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4746, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1915