Skip to content

1235 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 5, 1996

Property Information

Block24806
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,458
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
9%
Improvement Value:$56,500
91%
Total Assessment$62,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,614+4.2%
2024$3,468+0.3%
2023$3,460+0.3%
2022$3,448+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1930