Skip to content

240-242 Ellis Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2018

Property Information

Block24807
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,830
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$10,700
10%
Improvement Value:$95,500
90%
Total Assessment$106,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,161+4.2%
2024$5,912+0.3%
2023$5,897+0.3%
2022$5,878+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$105,000
DeedBook 6167, Page 1571

Property Sale

SaleMulti
$45,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1951