Skip to content

236 Ellis Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1928

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 12, 2011

Property Information

Block24807
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,535
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
10%
Improvement Value:$73,600
90%
Total Assessment$82,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,768+4.2%
2024$4,576+0.3%
2023$4,565+0.3%
2022$4,550+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 3251, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1928