Skip to content

1319 N Olden Ave

Trenton, NJ 08638

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 29, 2021

Property Information

Block24807
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
10%
Improvement Value:$51,200
90%
Total Assessment$56,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,301+4.2%
2024$3,168+0.3%
2023$3,160+0.3%
2022$3,149+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 4167, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1910