Skip to content

24 Ward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Last Sale Price
$132,000
Last Sale Date
Aug 8, 2022

Property Information

Block25702
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,014
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
19%
Improvement Value:$23,100
81%
Total Assessment$28,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,647+4.2%
2024$1,581+0.3%
2023$1,577+0.3%
2022$1,572+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$132,000
Sq Ft1,014DeedBook 6495, Page 1908Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft1,014DeedBook 6281, Page 266Recorded4/4/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925