Skip to content

20 Ward Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1925

Owner
---
Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Feb 10, 2025

Property Information

Block25702
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,050
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,300
15%
Improvement Value:$28,900
85%
Total Assessment$34,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,984+4.2%
2024$1,904+0.3%
2023$1,899+0.3%
2022$1,893+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000
Sq Ft1,050DeedBook 6590, Page 1915Recorded5/15/2025

Property Sale

Sale
$21,000
DeedBook 4552, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1925