Skip to content

546 W State St

Trenton, NJ 08618

Built 1917

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block2605
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description3SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,298
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$6,700
8%
Improvement Value:$75,300
92%
Total Assessment$82,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,757+4.2%
2024$4,565+0.3%
2023$4,553+0.3%
2022$4,539+1.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 6365, Page 1000Recorded5/1/2019

Property Sale

Sale
$41,900

From:

To:

Sq Ft2,298DeedBook 6300, Page 1185Recorded9/19/2017

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 6020, Page 411

Property Sale

Sale
$87,500
DeedBook 4856, Page 6

Property Sale

Sale
$34,000
DeedBook 2724, Page 308

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 2586, Page 683

Property Built

Built

Year Built: 1917