Skip to content

1622 Riverside Dr

Trenton, NJ 08618

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 22, 2017

Property Information

Block34105
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map PageFZ

Building Details

Building Class16
Description3SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,275
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
14%
Improvement Value:$121,900
86%
Total Assessment$141,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,208+4.2%
2024$7,877+0.3%
2023$7,858+0.3%
2022$7,832+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1915