Skip to content

32 S Walter Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$41,500
Last Sale Date
Jun 27, 2003

Property Information

Block26704
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
21%
Improvement Value:$20,000
79%
Total Assessment$25,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,468+4.2%
2024$1,408+0.3%
2023$1,405+0.3%
2022$1,400+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 4563, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1920