Skip to content

45 Cleveland Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1909

Last Sale Price
$3,700
Last Sale Date
May 18, 2017

Property Information

Block26907
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,202
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
17%
Improvement Value:$28,100
83%
Total Assessment$33,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,967+4.2%
2024$1,887+0.3%
2023$1,882+0.3%
2022$1,876+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$3,700
DeedBook 6288, Page 1435

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 5615, Page 218

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 2479, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1909