Skip to content

138 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1900

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Feb 4, 2005

Property Information

Block27001
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,412
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$38,100
87%
Total Assessment$43,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,541+4.2%
2024$2,438+0.3%
2023$2,432+0.3%
2022$2,424+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5057, Page 93

Property Sale

Sale
$56,000
DeedBook 2503, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1900