Skip to content

146 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1907

Last Sale Date
Sep 18, 2020

Property Information

Block27001
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,134
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
15%
Improvement Value:$30,900
85%
Total Assessment$36,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,004+1.6%
2021$1,971+4.5%
2020$1,887+5.2%
2019$1,794-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6420, Page 61

Property Sale

Sale
$10,500
DeedBook 6108, Page 115

Property Sale

Sale
$46,900
DeedBook 4998, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 4453, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1907