Skip to content

140 S Logan Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1930

Last Sale Price
$6,000
Last Sale Date
Apr 15, 2016

Property Information

Block27001
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
15%
Improvement Value:$31,700
85%
Total Assessment$37,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,170+4.2%
2024$2,082+0.3%
2023$2,077+0.3%
2022$2,070+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$6,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 6247, Page 221Recorded4/19/2016

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 2414, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1930