Skip to content

827 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2021

Property Information

Block27004
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,673
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$38,200
87%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 6173, Page 1669Recorded7/10/2013

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 6068, Page 736

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5142, Page 134

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4838, Page 149

Property Built

Built

Year Built: 1911