Skip to content

829 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1911

Last Sale Price
$50,000
Last Sale Date
Aug 11, 2009

Property Information

Block27004
Lot24
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,700
13%
Improvement Value:$38,200
87%
Total Assessment$43,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,547+4.2%
2024$2,444+0.3%
2023$2,438+0.3%
2022$2,430+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 6015, Page 257

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 4838, Page 149

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4705, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1911