Skip to content

630 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1923

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block2702
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$9,000
15%
Improvement Value:$51,000
85%
Total Assessment$60,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$3,071+1.8%
2021$3,018+3.0%
2020$2,930+5.7%
2019$2,773-16.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Built

Built

Year Built: 1923