Skip to content

648 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1922

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Mar 12, 2022

Property Information

Block2702
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,666
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,600
17%
Improvement Value:$43,500
83%
Total Assessment$52,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,022+4.2%
2024$2,900+0.3%
2023$2,893+0.3%
2022$2,884+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
Sq Ft1,666DeedBook 6481, Page 1131Recorded4/12/2022

Property Sale

Sale
$103,000
DeedBook 4910, Page 57

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 4561, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1922