Skip to content

222 N Hermitage Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1950
Public Property

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 31, 1996

Property Information

Block2702
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class10
Description1SB 8723SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage11,420
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$159,000
21%
Improvement Value:$598,200
79%
Total Assessment$757,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$8,892+0.5%
2016$8,850+0.6%
2015$8,796+2.5%
2014$8,583-1.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2730, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1950