Skip to content

614 Edgewood Ave

Trenton, NJ 08618

Built 1897

Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block2702
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,562
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,800
17%
Improvement Value:$43,400
83%
Total Assessment$52,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$2,889+1.6%
2021$2,843+2.7%
2020$2,768+5.2%
2019$2,631-16.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6394, Page 1632

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5186, Page 231

Property Sale

Sale
$102,500
DeedBook 4861, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1897