Skip to content

111 Garfield Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1912

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 10, 2019

Property Information

Block27102
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
12%
Improvement Value:$42,200
88%
Total Assessment$48,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,784+4.2%
2024$2,672+0.3%
2023$2,665+0.3%
2022$2,657+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$9,000
DeedBook 3406, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1912