Skip to content

437 Walnut Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Feb 6, 2025

Property Information

Block27301
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,500
16%
Improvement Value:$28,100
84%
Total Assessment$33,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,949+4.2%
2024$1,871+0.3%
2023$1,866+0.3%
2022$1,860+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000
Sq Ft1,722DeedBook 6582, Page 1789Recorded2/14/2025

Property Sale

Sale
$23,400
DeedBook 2257, Page 732

Property Built

Built

Year Built: 1924