Skip to content

449 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1994

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Dec 30, 1994

Property Information

Block27304
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,600
15%
Improvement Value:$31,700
85%
Total Assessment$37,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,164+4.2%
2024$2,076+0.3%
2023$2,071+0.3%
2022$2,065+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2894, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1994