Skip to content

445 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1994

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block27304
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,800
15%
Improvement Value:$32,900
85%
Total Assessment$38,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,245+4.2%
2024$2,154+0.3%
2023$2,149+0.3%
2022$2,142+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5248, Page 125

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 2869, Page 196

Property Built

Built

Year Built: 1994