Skip to content

1012 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 20, 2012

Property Information

Block27305
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,466
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,100
4%
Improvement Value:$119,400
96%
Total Assessment$124,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,222+4.2%
2024$6,931+0.3%
2023$6,913+0.3%
2022$6,891+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,777
DeedBook 4595, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1926