Skip to content

1044 Greenwood Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$20,500
Last Sale Date
Nov 16, 1979

Property Information

Block27305
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,200
12%
Improvement Value:$36,500
88%
Total Assessment$41,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,919+5.4%
2024$1,821-11.8%
2023$2,066+0.4%
2022$2,058+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$20,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1920