Skip to content

227 Euclid Ave

Trenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 29, 2016

Property Information

Block27702
Lot23
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityTrenton City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionB2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,646
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,900
15%
Improvement Value:$32,900
85%
Total Assessment$38,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,251+4.2%
2024$2,160+0.3%
2023$2,155+0.3%
2022$2,148+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$21,000

From:

To:

Sq Ft1,633DeedBook 6235, Page 1284Recorded12/8/2015

Property Sale

Sale
$63,500
DeedBook 5733, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1920